Direct Link >> Lenovo IdeaPad 300-15ISK WiFi - Bluetooth Driver >> For Windows
Direct link :
Lenovo IdeaPad 300-15ISK  NoteBook Network Software
((Driver)) BLUETOOTH (Atheros, Realtek, Broadcom, Intel) / Windows 10 (64bit) | 76 MB
((Driver)) BLUETOOTH (Atheros, Realtek, Broadcom, Intel) / Windows 8.1 (64bit) | 194 MB
((Driver)) BLUETOOTH (Atheros, Realtek, Broadcom, Intel) / Windows 7 (64bit) | 400 MB
((Driver)) WLAN (Atheros, Realtek, Broadcom, Intel) / Win 10 (64bit) | 258 MB
((Driver)) WLAN (Atheros, Realtek, Broadcom, Intel) / Win 8.1 (64bit) | 190 MB
((Driver)) WLAN (Atheros, Realtek, Broadcom, Intel) / Win 7 (64bit) | 184 MB
Direct Link >> Lenovo IdeaPad 300-15ISK WiFi - Bluetooth Driver >> For Windows 10 8.1 7
Model : Lenovo IdeaPad 300-15ISK  80Q7 Laptop Specifications :
PROCESSOR  : Intel Core i7-6500U Processor 2.5GHz (4M Cache, up to 3.10GHz)
OPERATING SYSTEM : Windows 10
DISPLAY : 15.6-inch HD (1366x768), glare, 200 nits, 16:9 aspect ratio, 400:1 contrast ratio
GRAPHICS : 2GB ATI EXO PRO R5 M330 DDR3L
MEMORY : 8GB PC3-12800 1600MHz DDR3L
WEBCAM : Integrated 720p HD Camera, 1MP, fixed focus, integrated monaural microphone
STORAGE : 1TB HDD
OPTICAL DRIVE : DVD±RW, 9.0 mm high, tray-in
DIMENSIONS : 384 x 265 x 22.9 - 23.4 mm
WEIGHT : Starting at 2.3 kg
BATTERY : Integrated Li-Cylinder 4-cell (32 Wh)
AUDIO  : HD audio, Dolby Advanced Audio certified /stereo speakers, 1.5W x 2
ETHERNET : Gigabit Ethernet
Lenovo IdeaPad 300-15ISK Notebook (Others Specs) :
Brand - Lenovo
Series - Ideapad 300-15ISK
Colour - Silver
Item Height - 23 Millimeters
Item Width - 26.5 Centimeters
Screen Size - 15.6 Inches
Maximum Display Resolution - 1920x1080
Item Weight - 2.3 Kg
Product Dimensions -38.4 x 26.5 x 2.3 cm
Item model number - 80Q700DWIN
Processor Brand - Intel
Processor Type - Core i5 6200U
Processor Speed - 2.3 GHz